Historia częstochowskiego przemysłu włókienniczego - WARTA - źródło wikipedia

Historia częstochowskiego przemysłu włókienniczego - WARTA

Częstochowskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Warta”

Częstochowskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego "Warta" powstały w 1896 roku jako Przędzalnia i Tkalnia Juty o nazwie "Warta". Na początku działalności w fabryce pracowało 200 osób. "Warta" sprzedawała swoje wyroby w różne miejsca, takie jak Moskwa, Petersburg, Odessa, Kijów i Charków, co przyczyniło się do dynamicznego rozwoju zakładu. W czasie I wojny światowej produkcja została wstrzymana, a surowce oraz pasy skórzane zostały wywiezione. Po zakończeniu wojny w 1918 roku fabryka wznowiła działalność.

W późniejszym okresie, z powodu trudności z zbytem wyrobów jutowych (głównie po utracie rosyjskiego rynku), w 1923 roku producenci utworzyli syndykat o nazwie Biuro Sprzedaży Wyrobów Jutowych w Warszawie. W latach 1925–1928 zakład zdobył nowe rynki zbytu na Bałkanach oraz w Rumunii. W latach 1930–1932, w trakcie światowego kryzysu gospodarczego, produkcja musiała zostać ograniczona, a zakład działał tylko przez kilka dni w tygodniu. Sytuacja poprawiła się w 1934 roku dzięki zakupowi nowych urządzeń i zmianie nazwy na Przędzalnia i Tkalnia Juty i Lnu "Warta" SA.

 

 

W drugiej połowie lat 30., główne działy produkcyjne to tkalnia i przędzalnia, a także istniały inne działy, takie jak szwalnia worków i sienników oraz wykończalnia wyrobów jutowych i lnianych. W okresie okupacji niemieckiej zakład został przejęty przez firmę "Hasag", która wykorzystywała go do produkcji amunicji i zatrudniała Żydów przymusowo. Podczas okupacji większość budynków i urządzeń zakładu uległa zniszczeniu.

Po zakończeniu wojny, w 1945 roku wojska radzieckie stacjonowały w budynkach zakładu. W 1946 roku zakład został upaństwowiony i przemianowany na Państwową Fabrykę Przemysłu Lniarskiego Nr 8 w Częstochowie. W latach 1949–1952 produkcja obejmowała tkaniny lniane, jutowe i przędzę jutową, a od 1952 roku skupiono się na tkaninach, workach jutowych i przędzy jutowej. W kolejnych latach przeprowadzano modernizację zakładu, wprowadzając nowe maszyny i budując nowe pomieszczenia.

W 1959 roku zakład zatrudniał 2 138 osób, a 25% produkcji przeznaczano na eksport. W 1971 roku liczba pracowników spadła do 1 938, w tym 1 326 kobiet. Zakład działał również jako ośrodek kulturalny i sportowy. W 1992 roku ogłoszono likwidację "Warty", a w 1995 roku fabryka zbankrutowała. W 1999 roku zlikwidowano wieżę ciśnień na terenie dawnych zakładów.