Historia częstochowskiego przemysłu włókienniczego - WEŁNOPOL

Historia częstochowskiego przemysłu włókienniczego - WEŁNOPOL

Przędzalnia Czesankowa Wełnopol S.A. była fabryką przemysłową działającą w Częstochowie w latach 1886-2005. Jej budynki znajdowały się w dzielnicy Trzech Wieszczów. Historia fabryki sięga roku 1886, kiedy to powstała Gręplarnia i przędzalnia wełny Peltzer i synowie. Następnie, w 1897 roku, dodano garbarnie i farbiarnie skór baranich. Towarzystwo Akcyjne Przemysłu Włókienniczego w Częstochowie, będące oddziałem Francuskiej Spółki Akcyjnej z siedzibą w Paryżu, posiadało dwie fabryki - gręplarnię, przędzalnię i farbiarnię wełny oraz garbarnię skór baranich, zlokalizowane przy ulicy Stradomskiej 19/21 (lub według niektórych źródeł przy ulicy Stradomskiej 13/17, obecnie ulica 1 Maja).

Czesalnia, przędzalnia i farbiarnia wełny istniały od 1887 roku, a garbarnia skór została założona w 1897 roku. Przedsiębiorstwo należało do spółki Peltzer i synowie, która w 1910 roku przekształciła się w spółkę akcyjną o nazwie Towarzystwo Akcyjne Przemysłu Włókienniczego w Częstochowie. W 1905 roku miały miejsce strajki powszechne w fabryce, która wówczas zatrudniała około 1800 pracowników. Podczas I wojny światowej część maszyn i wyposażenia fabryki została wywieziona, a straty oszacowano na wysoką wartość.

Francuska spółka akcyjna była oddziałem spółki "Societe Anonyme de la Industrie Textile" z siedzibą w Paryżu i działała w Polsce na podstawie umowy z 1923 roku. W 1930 roku fabryka zatrudniała 1957 pracowników, a kapitał spółki wynosił 36 000 000 franków. W czasie II wojny światowej fabrykę zakupiła niemiecka firma Hasag - Hugo Schneidera z Lipska, która rozpoczęła produkcję amunicji. W fabryce pracowali głównie Żydzi z getta, a po likwidacji getta zostali skoszarowani na terenie zakładu.

W 1946 roku fabryka została uruchomiona pod nazwą Stradomskie Zakłady Przemysłu Wełnianego im. 1 Maja w Częstochowie. Później przemianowano ją na Przędzalnię Czesankową "Wełnopol". Po roku 1998 fabryka zaczęła podupadać, a po 2005 roku została zakupiona przez różne firmy, głównie z branży szwalniczej. Fabryka przestała funkcjonować, a budynki fabryczne popadły w ruinę. W 1899 roku grupa pracowników fabryki założyła spółdzielnię Towarzystwo Spożywcze "Pomoc".