Taśma do palików czyli taśma do mocowania drzew.

Taśma do palików czyli taśma do mocowania drzew. Taśma do palików czyli taśma do mocowania drzew.

Taśma do palików czyli taśma do mocowania drzew.

Taśma do palików czyli taśma do mocowania drzew. Wiosna nadchodzi i czas sadzić drzewka.

Dziś dla odmiany napiszemy jak tego nie robić ;)

Przejażdżka po Częstochowie zawsze dostarcza  ciekawych okazji do obserwowania nowych, ciekawych sposobów, w jakie ludzie wybierają ogród, w tym jak decydują się na palikowanie drzewa. W ciągu ostatnich kilku dni widziałem okropny los traw fontannowych pociętych w kule, marnotrawstwo zaniedbanych automatycznych zraszaczy spryskujących chodniki w południe i kilka bardzo smutnych prób palikowania drzew. To ostatnie rzeczy, które chce się oglądać.

Oto sytuacja, kiedy sadzisz drzewo, zwykle nie potrzebujesz (ani nie chcesz) palikować drzewa. Jeśli pochodzi ze szkółki, z pniem przywiązanym do rosnącego kołka, usuń rosnący kołek i wiązania. Zasadź drzewo i palikuj je tylko wtedy, gdy drzewo znajduje się w miejscu o silnym wietrze i po prostu nie może samodzielnie stanąć. Jeśli zdecydujesz się na palikowanie drzewa, użyj elastycznych opasek - nie niczego strasznie sztywnego i wiążącego. Przymocuj pojedynczą taśmę w zamocowaniu ósemkowym, możliwie najniżej przy pniu drzewa. Jeśli musisz, dodaj drugą taśmę naprzeciw pierwszej.

Tak, korona (lub wierzchołek drzewa) będzie się kołysać. To coś dobrego. Ruch w koronie zachęca korzenie do chwytania ziemi, aby drzewo mogło się utrzymać. Jeśli mocno ją zawiążesz, drzewo nie będzie miało wiele potrzeby ani zachęty, aby dobrze się zakorzenić. Jeśli postawisz go luźno, może się poruszać i nauczyć się utrzymywać. Pamiętaj, aby często sprawdzać swoje krawaty. Jeśli zwiążą lub pocierają korę, mogą uszkodzić drzewo. Pamiętaj, że drzewa rosną, więc wiązanie i tarcie może rozpocząć się miesiącami lub latami po umieszczeniu drzewa. Jeśli więzy pozostaną w tej samej pozycji przez więcej niż kilka miesięcy, stale rozszerzający się pień drzewa może wyrosnąć na twoim więzi lub w swoje kołki, a nigdy nie będziesz w stanie ich usunąć bez uszkodzenia drzewa.

Poniżej znajduje się kilka bardziej niewiarygodnych metod obstawiania, które zaobserwowałem dzisiaj, a które naprawdę ilustrują, jak nie obstawiać drzewa:

  • Pień jest mocno i całkowicie owinięty. Pień drzewa zaczyna rosnąć ponad taśmą, rozdzielając napiętą taśmę.
  • Dwa kołki zostały podniesione, prawdopodobnie przez samo drzewo, gdy rosło. Instalator powinien sprawdzić instalację, aby usunąć takie elementy, zanim wystąpi uszkodzenie. Teraz paliki i wiązania nie wspierają drzewa. Kołki w rzeczywistości ocierają się i uszkadzają drzewo w wielu punktach.
  • Drzewo było ciasno przywiązane nakładającymi się warstwami lepkiej taśmy klejącej. Taśma odrywała ochronną korę, a na nieestetycznej taśmie zaczęło rosnąć drzewo. Poza tym, kiedy zdjęliśmy taśmę, dwuletnie drzewo prawie się przewróciło. Krawaty trzymały go tak mocno, że ledwo zakorzenił się w ogrodzie przez ponad dwa lata!